Panorama 1453

SANAL ZİYARET

İstanbul Panoları

Oluşturduğu özgürlükçü ve adil yönetim sayesinde kalelerden önce gönülleri fetheden Fatih, fethettiği muhteşem şehrin aynı zamanda bir ilim ve sanat merkezi olmasını istiyordu. Bu mirasa bir katkı amacıyla yapılan fetih müzesinde, ziyaretçilerin doyurucu bir şekilde vakit geçirebilmesi amaçlanmıştır. “İstanbul Panoları”nı okumaya vakti olmayanlar için, panoların ana fikri spot cümlelerle de ifade edilmiştir. Ayrıca müzede bulunan otomatik sesli rehber sistemiyle de ayrıntılı bilgi edinimine yardımcı olmak hedeflenmiştir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin kalbi olan panoramik resmin bulunduğu bölüme giderken izlediğiniz yol boyunca fetih koridorlarından geçiyorsunuz. İki kat olan bu koridorları geçerken “İstanbul Panoları” size eşlik ediyor…

Panoramik resme giden yolda, ziyaretçileri bilgilendirmek için anlatım panoları ve dramatik belgeseller hazırlanmıştır. İstanbul’un tarihi ile başlayıp Fatih’in vefatıyla sona eren sergideki anlatım panolarında, İstanbul, Fetih ve Fatih çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Sergide orijinal minyatür, gravür, plan, çizim, resim ve özgün objelerin fotoğraflarına yer verilerek, olayların mümkün olduğunca, dönemin tasviri, nasıl algılandığı, anlatımı ve sanat eserleriyle canlandırılması hedeflenmiştir. Metinler, geniş ziyaretçi profili ele alınarak, meraklısının konu hakkında en temel bilgilere sahip olabilmesi için bilimsel anlayış ve popüler üslupla kaleme alınmıştır.