Panorama 1453

HABERLER

Samsun Panorama 1919 Müzesi Açılışa Hazır

Samsun’da inşa edilen “Panorama 1919 Müzesi”nin yapımının tamamlanarak açılışa hazır hâle getirildiği bildirildi.

Samsun’da inşa edilen “Panorama 1919 Müzesi”nin yapımının tamamlanarak açılışa hazır hâle getirildiği bildirildi.

Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden süreçte verilen tarihî mücadeleyi ziyaretçilere yeniden yaşatacak olan “Panorama 1919 Müzesi”, tamamlandı. 13 milyon liraya mal olan müzede Türkiye’nin en büyüğü olan 300 metrekarelik yağlı boya tablo da yer alıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, eski Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu’nun olduğu yere yapılan “Panorama 1919 Müzesi”nin inşaat çalışmalarının bittiğini ve açılışının beklendiğini söyledi.

İl Koordinasyon Kurulu’nda Panorama 1919 Müzesi hakkında bilgi veren Yurt, şunları söyledi:

“Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden süreçle bütünleştirip ziyaretçilere zamanda yolculuk yaptıracak olan Panorama 1919 Müzesi inşaatı tamamlanmıştır. Panorama 1919 Müzemiz, dijital ve diagromik olmak üzere 2 ana bölümden oluşmaktadır. Diagromik bölümde Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu bulunmaktadır. Bu tablo, Mustafa Kemal Atatürk’ün Dikmen sırtlarında Seymenler tarafından karşılanışını simgelemektedir. O tablonun önündeki objeler de tamamlanmış durumdadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile eski Yaşar Doğu Spor Salonu’nda gerekli düzenlemeleri yapılan müze, üstü kapalı olan tek panoramik müze olarak Karadeniz Bölgesi’nde bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Alınan projenin çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları Büyükşehir Belediyemizce, Panorama Müzesi’nin yapımı ve finansmanı ise Gençlik ve Spor Bakanlığımız Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından karşılanmıştır. Proje tutarı ise 13 milyon TL’dir.”

Müzenin diagromik bölümde yer alan ve Türkiye'nin en büyüğü olan 300 metrekarelik alanı kaplayan yağlı boya tablonun, Azerî sanatçı tarafından 3 ayda tamamlandığı belirtildi.