Panorama 1453

HABERLER

Panorama 1453 Tarih Müzesi, diğer şehirler için de örnek teşkil ediyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi heyeti, Panorama 1453 Tarih Müzesi hakkında bilgi almak ve müzede incelemelerde bulunmak üzere, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük'ü makamında ziyaret etti.

3 yıllık bir yapım aşamasının ardından, 2009 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ziyarete açılan ve dünyada "tam panoramik" olma özelliğini taşıyan ilk ve tek müze unvanına sahip Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul dışında başka şehirler için de örnek teşkil ediyor. Çanakkale'nin ardından, Samsun Büyükşehir Belediyesi de "Samsun Panorama 1919" müzesi kurmak için çalışmalara başladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam'dan oluşan heyet, "Samsun Panorama 1919"un yapım çalışmalarına hazırlık aşamasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından işletilmekte olan "Panorama 1453 Tarih Müzesi" hakkında bilgi almak için Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük'ü makamında ziyaret etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Panorama 1453 Tarih Müzesi'ni örnek aldıklarını ve Kültür A.Ş.'nin müzecilik alanındaki faaliyetlerini yakından takib ettiklerini belirterek, Kültür A.Ş.'nin bu alandaki tecrübelerinden istifade etmek istediklerini ifade etti.

Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, bu alanın yanı sıra diğer bütün faaliyet alanlarında da her zaman işbirliğine ve yardımlaşmaya açık olduklarını dile getirdi.

Yapılan görüşmenin ardından Genel Müdür Nevzat Kütük, misafir heyete, Kültür A.Ş. Yayınları'ndan "Harb-i Umumî Panoraması" isimli kitabı hediye etti.

Heyet, daha sonra Panorama 1453 Tarih Müzesi'ni gezerek, Müze Müdürü Salih Doğan'dan bilgi aldı.