Panorama 1453

HABERLER

Ödüllü Resim ve Kompozisyon Yarışmasına Müracaatlar Başladı

İBB Kültür A.Ş.’nin İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile birlikte orta öğretim kurumları arasında geleneksel olarak her yıl düzenlediği ödüllü resim ve kompozisyon yarışması için müracaatlar başladı.

“İstanbul’un Fethi ve Panorama 1453 Müzesi” Konulu Ödüllü Resim ve Kompozisyon Yarışmasına Müracaatlar Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş.’nin İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile birlikte orta öğretim kurumları arasında geleneksel olarak her yıl düzenlediği ödüllü resim ve kompozisyon yarışması için müracaatlar başladı.

Kompozisyon yarışmasına İstanbul’daki bütün lise öğrencileri, resim yarışmasına ise ortaokul öğrencileri katılabiliyor. Eserlerin en geç 21 Nisan 2017 tarihi mesai saati bitimine kadar Panorama 1453 Tarih Müzesi, Merkezefendi Mahallesi, Topkapı Kültür Parkı, Topkapı - Zeytinburnu / İstanbul adresine elden veya posta ile teslim edilmesi gerekiyor.

***

Amaç, gençlerde dil, tarih ve sanat bilincini geliştirmek

İBB Kültür A.Ş., gençlerde dil, tarih ve sanat bilinci oluşturmak; Fatih Sultan Mehmed’in tarihî şahsiyetini ve İstanbul’un fethini canlı tutup, Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni öğrencilere tanıtmak amacıyla, her yıl “İstanbul’un Fethi ve Panorama 1453 Müzesi” konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenliyor.

Kompozisyon yarışması lise, resim yarışması ortaokul öğrencileri için

Bu yıl beşincisi düzenlenen yarışma, her yıl olduğu gibi kompozisyon dalında İstanbul’daki bütün lise öğrencilerine, resim dalında ise bütün ortaokul öğrencilerine açık olacak.

Eserler nasıl Hazırlanacak?

Öğrenciler, İstanbul’un fethinin üç boyutlu olarak tasvir edildiği Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni gezerek, müzenin kendi zihin ve gönül dünyalarında oluşturduğu duygu ve düşünceleri, hikâye, deneme ya da resim olarak ifade edecekler.

Kompozisyon dalında eserler, Türkçenin dilbilgisi ve imlâ kurallarına uygun olarak, A4 kâğıdı boyutunda en fazla 2 sayfa halinde ve Times New Roman karakteriyle 12 puntoyla yazılacak. Bilgisayar çıktısı olarak teslim edilecek olan eserlere öğrenci adı, soyadı, sınıfı, okulunun adı ve irtibat bilgileri eklenmiş olacak.

Resimlerin ise A3 ebadında kâğıtlara çizilmiş olması gerekiyor.

Her iki dalda da yarışmaya katılacak olan eserlerin hiçbir yerde tamamen veya kısmen yayımlanmamış, herhangi bir yarışmada dereceye girmemiş olması, bir eserden alıntı veya kopya olmaması gerekiyor.

Değerlendirme ve Ödüller

Yarışmada dereceye girecek eserlerin seçimi, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile İBB Kültür A.Ş Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen komisyon tarafından yapılacak.

Yarışmada her iki dalda da ödül olarak;

Birinciye 3.000 TL ve fetih armağanı kupa bardağı

İkinciye 2.000 TL ve fetih armağanı kupa bardağı

Üçüncüye 1.000 TL ve fetih armağanı kupa bardağı verilecek

Mansiyon ödülleri ise, puan sıralamasında sıra ödüllerinden sonraki ilk 5  öğrenciye verilecek.

Yarışmada mansiyon ödülü almaya hak kazananlara da Kültür A.Ş. Yayınları “İstanbul’un 100’leri” serisinden 5’er kitap, Fetih oyunu, İstanbul şarkıları CD’si ve fetih armağanı kupa bardağı verilecek.

Ayrıca, katılımcı her okula bir tablo hediye edilecek.

Yarışmanın sonuçları ve ödül töreni tarihi, daha sonra ilân edilecek.