Panorama 1453

HABERLER

Müze Teknolojisindeki Değişimler Boğaziçi Üniversitesi’nde Ele Alındı

“Değişen Müze Teknolojileri Konferansı”, 9-10 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Boğaziçi Üniversitesi ve Üniversite Müzeleri Birliği Platformu’nun işbirliği ile düzenlenen “Değişen Müze Teknolojileri Konferansı”, 9-10 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Konferansa Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden konuşmacı olarak katılan müze müdürleri, müze sahipleri, İl Özel İdareler, çeşitli üniversite müzeleri temsilcileri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Müze Yönetimi Bilim Dalının kurucusu ve Üniversite Müzeleri Birliği Platformu’nun Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay, Değişen Müze Teknolojileri Konferansı’nın 2000 yılından sonra müzelerimizin geçirdiği değişimi sergilemesi açısından önemli olduğunu belirtti. Müzelerin teknoloji odaklı değişim ve gelişim projelerinin sunulduğu konferansta Erbay, teknoloji ile müzelerin değişen yapısının masaya yatırılarak tartışmaya açılmasının öneminden bahsetti.

İki gün boyunca müzelerin teknoloji odaklı gelişiminin vurgulandığı konferansta akademisyenler, müze teknolojileri alanında yaptıkları, geliştirdikleri çalışmaları paylaştılar.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. H. Levent Akın, Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirdikleri çoklu rehber robot sistemini tanıttı.

Prof. Dr. Sehban Kartal, kültürel objeler için RTI Tekniği kullanan dijital kubbe tasarımını sundu.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kurnaz, iklim değişikliğinin açık hava müzeleri üzerine etkisinden bahsetti.

Prof. Dr. Fethiye Erbay ise iklim değişikliğinin yarattığı yeni müzeler ve müzecilik sistemindeki değişimleri dile getirdi.

Konferansta ayrıca Doç. Dr. Mutlu Erbay, değişime direnen zaman kapsüllerini, Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu tarafından Boğaziçi Üniversitesi’nde geleceğe mesaj olarak gönderilen ve 2063 yılında açılacak olan zaman kapsülü üzerinden anlattı.

Konferansa katılan Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, müze ve eser korumacılığının öneminden ve ülkemizde gelişen müze çalışmalarından bahsetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Uygulamalar Dairesi Başkanı Yüksek Mimar Yakup Harman, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yenilenen ve değişen müzelerini anlattı. TKB Danışma Kurulu Üyesi ve Merkez Valisi Prof. Dr. Nurullah Çakır ise, Metin Sözen’in önderliğinde gelişen Tarihi Kentler Birliği’nin Müzecilik Vizyonu’nu paylaştı.

Konferansta, Çorum, Kaman, Urfa, Alanya ve Mardin Müzesi tarafından kullanılan teknolojilerin müzelerine getirdiği yeniliklerden bahsedildi. Hatay Arkeoloji Müzesi, Samsun Kent Tarihi Müzesi, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Gevher Nesibe Selçuklu Uygarlığı Müzesi, Antep Müzesi’nde kullanılan teknoloji odaklı değişim vurgulandı. Yaşayan Müze,1453 Panorama Müzesi, Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi, Edirne İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi, Edirne Milli Mücadele ve Lozan Müzesi, Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi yenilenen müzelerini anlattı.

İMOGA- İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi, Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul Modern, Mersin Meski – Su Müzesi, Pera Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi, özel müzecilik alanında değişen müzelerini ve kullandıkları son teknolojileri içeren çalışmalarını tanıttılar.

Haluk Perk, müzelerde koleksiyon yönetiminin önemini dile getirdi. Prof. Dr. Turgut Göksoy, koleksiyondan müzeye geçiş serüvenini anlattı.

Nadir Mutluer,  müze sergileme teknolojilerini,  BKG Koordinatör Barış Üstünkaya, müze mağazacılığı ve kültür projelerinin tanıttı. Yrd. Doç. Dr. Nuri Özer Erbay, Müzelerin Güvenlik Teknolojilerini, Öğr. Gör. Sibel Avcı Tugal, dijital kültürle değişen sanatı anlattı.

Konferansta, İBB Kültür A.Ş. Panorama 1453 Tarih Müzesi Müdürü Salih Doğan, “Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Panoramada Kullanılan Yeni Teknolojiler” konulu bir sunum yaptı. Doğan’ın, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin oluşum süreci ve müzede kullanılan teknolojilerin “Panoramik Müze” anlayışına ve müzeciliğe getirdiği yeniliklere dair verdiği bilgiler, ilgiyle izlendi.

2 gün boyunca müzelerin teknoloji odaklı gelişiminin vurgulandığı konferansta akademisyenler, müze teknolojileri alanında yaptıkları, geliştirdikleri çalışmaları paylaştılar.

Müzecilik Ödülleri’nde Altın Adam’a Boğaziçi’nden Ödül

Müzecilik alanında yürütülen değişim ve gelişim projeleri ile bu alanda alınan uluslararası müze ödüllerinin de tanıtıldığı konferansta ödüller de sahiplerine takdim edildi.

Müzeciliğin gelişimine katkısından dolayı Prof. Dr. Fethiye Erbay’a ödülü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük adına Panorama 1453 Tarih Müzesi Müdürü Salih Doğan tarafından verildi. 1453 Panorama Müzesi, Kültür A.Ş.’nin “Hediyem İstanbul” markasının bir ürününü takdim etti. Mersin Meski – Su Müzesi tarafından da müzenin özel tasarım ürünü verildi. 

Konferansta, Kutu Han‘ın restorasyon işinde çalışan ve kamuoyunda “Altın Adam” olarak tanınan işçi Mehmet Yazar’a da, tarihî eserlere duyarlılığından dolayı ödül verildi.

Altın paralarla dolu çömleğin koruma altına alınmasını sağlayarak takdir toplayan Mehmet Yazar’a Boğaziçi Üniversitesi’nde müzeciler adına “Değerlere Bağlılık Ödülü”nü Prof. Dr. Fethiye Erbay verdi.

Toplumda kültürel miras bilincini artırmak ve önemine dikkat çekmek amacı ile gerçekleştirilen ödül töreni, Prof. Dr. Fethiye Erbay’ın, toplumda bu tür örnek olayların daha çok artması temennisi ile sona erdi.