Panorama 1453

BASIN ODASI

Bakan Khidir Müzemize Hayran Oldu

Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret eden Sudan Devlet Bakanı Ahmed Saad Omer Khidir (Ahmed Seyyid Ömer Hıdır), “Panorama 1453, dünyada eşi benzeri olmayan ve İstanbul tarihine ışık tutan bir eser” dedi.

Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret eden Sudan Devlet Bakanı Ahmed Saad Omer Khidir (Ahmed Seyyid Ömer Hıdır), “Panorama 1453, dünyada eşi benzeri olmayan ve İstanbul tarihine ışık tutan bir eser” dedi.

Sultan Ali Dinar’ın torunu, Sudan Cumhuriyeti Devlet Bakanı Ahmed Saad Omer Khidir, Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret etti.

Konuk Bakanı müze girişinde Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı M. Abdullah Canbek karşıladı. Osmanlı tarihine olan yakın ilgisiyle de bilinen Bakan Khidir, istanbulun fethi ve Panorama1453 Tarih Müzesi hakkında Müze Müdürü Salih Doğan’dan bilgi aldı.

Müzeden oldukça etkilenen Sudan Devlet Bakanı Ahmed Saad Omer Khidir, müze özel defterine duygularını şu cümlelerle ifade etti:

“İslâm ümmeti içerisinde mirasına sahip çıkan ve gelecek nesillere örnekler teşkil eden ümmetler yaratan Allah’a hamd olsun.

Türkiye’deki Büyükşehir Yönetimine bu büyük mirasa sahip çıktıkları için teşekkür ediyoruz. Özellikle de Roma İmparatorluğu’nun fethini anlatan bu büyük müzeyi yaptıkları ve bu konuya özen gösterdikleri için ayrıca teşekkür ediyorum.

Cenab-ı Hakk’tan bu yönetim için başarı ve istikamet temenni ediyorum. Gerçekten bu eser dünyada eşi benzeri olmayan ve İstanbul tarihine ışık tutan bir eserdir. Size her türlü başarı, takdir ve şükranlarımı sunuyorum. Özellikle bu müzenin yapımında ve yönetiminde bulunan herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca bize bu ziyaretimizde refakatinden dolayı Sn. Müsteşara şükranlarımı sunuyorum. Size daima başarılar ve muvaffakiyetler diliyorum. Allah’ın selamı üzerinize olsun …”

Daha sonra Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Abdullah Canbek tarafından konuk bakana İBB Kültür A.Ş. prestij yayınlarından “Sultan II. Abdulhamid’in Arşivinden Dünya” ve müze kitabı takdim edildi.

Konuk Bakan, ziyaret çıkışında müze önündeki helikopterde rüzgar, yağmur, kar, dokunma gibi realistik efektlerle zenginleştirilmiş 3 boyutlu helikopter Türkiye simülasyonunu izledikten sonra uğurlandı.